fbpx

Polski producent drewna konstrukcyjnego - Timber Agent

więźba dachowa

Rodzaje więźby dachowej – jaką wybrać?

Więźba dachowa jest nieodłącznym elementem dachu – to klasyczny stelaż, którzy nadaje dachowi pożądany kształt. To właśnie od kąta nachylenia więźby dachowej zależy, jak ostatecznie będzie prezentować się forma całego budynku, a także jak będzie spływać po dachu deszcz czy śnieg. 

Ze względu na swoje właściwości więźba dachowa jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynków, dlatego też jej ostateczny kształt, a także materiały jakie zostaną do niej użyte powinny być bardzo dokładnie przemyślane. Jakie są rodzaje więźby dachowej i jaka będzie najlepsza?

Z czego składa się więźba dachowa?

Choć na pierwszy rzut oka, więźba dachowa to po prostu konstrukcja, która utrzymuje blachę lub dachówki, składa się ona z kilku elementów, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa całego budynku. W skład więźby wchodzą:

  • wieniec – to zabezpieczenie ścian budynku przed przewróceniem;
  • murłata – przenosi obciążenia z więźby na ściany;
  • krokiew – to do niej przytwierdza się łaty;
  • płatew – element dachu, do którego mocuje się pokrycie dachowe;
  • stolec – to słup, który wzmacnia konstrukcję;
  • podciąg – to belka, która stanowi podporę dla całego stropu.

Jakie są rodzaje więźby dachowej?

Wybór więźby dachowej zależny jest od wielkości samego budynku, jak i od warunków atmosferycznych, na jakie będzie narażony. Inne bowiem wzmocnienia stosuje się w rejonach wietrznych, jak na przykład Mazury, a inne w śnieżnych, jak w górach.

W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się więźbę krokwiową, belkową lub jętkową.

Więźba krokwiowa uważana jest za najprostszą, ale można stosować ją tylko w przypadku budynków, które nie są dłuższe niż 7 metrów, a kąt nachylenia dachu wynosi jedynie 40-60O. Ogromnym plusem tego typu krokwi jest łatwość i szybkość montażu oraz niski koszt, który dodatkowo przekłada się na dość efektowny kształt całego dachu.

Więźbę belkową, czyli krokwiowo-belkową stosuje się natomiast w budynkach, w których ściana zewnętrzna podobnie jak w klasycznej więźbie krokwiowej nie przekracza 7 metrów długości. Pozwala jednak ona na nieco większe szaleństwa oraz przede wszystkim – na znacznie bardziej rozbudowane poddasze, co również ma znaczenie w przypadku budynków jednorodzinnych.

Więźba jętkowa w porównaniu do obu poprzednich jest nie tylko łatwa w wykonaniu, ale posiada także znacznie więcej możliwości, dlatego też jest chętnie wybierana we współczesnym budownictwie. Można ją zastosować do budynków, których ściany mają do 12 metrów, a nachylenie kąta dachu wynosi od 25 aż do 67O.

Jaki materiał na więźbę dachową?

Znając już rodzaje więźby dachowej należy wybrać materiał, z którego będzie ona wykonana. Najczęściej stosuje się drewno świerkowe lub sosnowe, ale wiele osób decyduje się także na jodłę oraz modrzew.

Znacznie ważniejsze od samego rodzaju drewna konstrukcyjnego jest jego klasa – w przypadku dachów nie powinna być niższa niż drewno C24. Czym jest klasa drewna? To jego wytrzymałość, odporność na zginanie, ilość sęków, a im wyższa klasa tym wytrzymałość drewna wyższa.

Więźbę dachową warto wybrać na etapie projektu dostosowując ją do potrzeb użytkowych, ale też i do warunków atmosferycznych panujących w regionie. Ma ona bowiem ogromny wpływ na wytrzymałość całego budynku, a co za tym idzie – również na bezpieczeństwo.