fbpx

Polski producent drewna konstrukcyjnego - Timber Agent

Czym się różni drewno świerkowe od sosnowego

Klienci, zanim zdecydują się na zakup materiałów konstrukcyjnych, często pytają nas, który gatunek drewna gwarantuje największą wytrzymałość. Poznaj różnice pomiędzy drewnem świerkowym a sosnowym i przekonaj się, czy kryterium gatunku faktycznie ma znaczenie podczas budowy rozmaitych konstrukcji.

Jakie są różnice między sosną a świerkiem?

Choć drzewa ta reprezentują odmienne gatunki, w rzeczywistości mają ze sobą wiele wspólnego – być może więcej je łączy, niż dzieli. Drewno sosnowe jest zdecydowanym liderem popularności, jeśli chodzi o przeznaczenie na materiały konstrukcyjne, wymaga jednak dogłębnej impregnacji ze względu na dużą ilość sęków oraz występowanie żywicy. Drewno świerkowe ma mniej sęków, jest miękkie, lekkie i łatwe w obróbce, jednak trudniejsze do impregnowania. Obydwa gatunki cenione są za podatność na klejenie, malowanie oraz lakierowanie, a także za wytrzymałość. Czy ta ostatnia cecha jest uzależniona od gatunku drzewa? Okazuje się, że niekoniecznie.

Dokładna selekcja pod kątem klasy wytrzymałości

O tym, jak wytrzymałe jest drewno świerkowe czy sosnowe, nie decyduje gatunek, a nadana klasa wytrzymałościowa, która jest wynikiem dokładnej selekcji w tartaku. W budownictwie – a zwłaszcza do konstrukcji domów szkieletowych oraz więźb dachowych – wymagana jest klasa wytrzymałości C24. Wyróżnia się ją zarówno wśród sosen, jak i świerków, a deski oznaczone certyfikatem wykazują identyczną wytrzymałość. Bardzo ważne jest, aby wybierać sprawdzonych dostawców oraz legalne źródła. Jedynie otrzymana deklaracja potwierdzająca klasę C24 gwarantuje wytrzymałość drewna konstrukcyjnego, a tym samym pewność, że konstrukcja spełni wymagania. Zaopatrując się w tartaku, który nie dysponuje certyfikatami świadczącymi o spełnianiu norm, nigdy nie będziesz mieć pewności co do wytrzymałości drewna niezależnie od jego gatunku.

Co dokładnie oznacza klasa C24 i gdzie można nabyć takie drewno konstrukcyjne?

Symbol C24 określa normy dotyczące cech i właściwości drewna konstrukcyjnego niezależnie od jego gatunku. Opisuje między innymi naturalne wady surowca, jakie dopuszczalne są do zastosowania w budownictwie. Nadana klasa wytrzymałościowa jest efektem dokładnej, skrupulatnej selekcji w tartaku, gdzie specjaliści kwalifikują drewno do poszczególnych grup. Klientom z całej Polski oferujemy dostarczenie drewna konstrukcyjnego spełniającego wszystkie wymagania i normy wraz z ich pisemnym potwierdzeniem. Sprawdź wszystkie propozycje producenta!