fbpx

Polski producent drewna konstrukcyjnego - Timber Agent

Mokre drewno konstrukcyjne na więźbę dachową – dlaczego to błąd?

Drewniana więźba dachowa to podstawa spadzistego dachu, której zadaniem jest przenoszenie obciążeń z pokrycia dachowego na ściany nośne budynku. Ta ciesielska konstrukcja odpowiada za trwałość dachu, a tym samym bezpieczeństwo użytkowników danej budowli. Właśnie dlatego jej budowę należy powierzyć doświadczonym fachowcom, a także skrupulatnie wybrać drewno konstrukcyjne do jej wykonania.

Z racji tego, że więźba dachowa musi być odporna na duże przeciążenia czy różne warunki atmosferyczne, ważny jest nie tylko wybór odpowiedniego rodzaju drewna. Równie istotne jest jego prawidłowe przygotowanie – jednym z najważniejszych parametrów, które należy wziąć pod uwagę, jest właściwa wilgotność drewna.

Dlaczego suszenie ma znaczenie?

Drewno przeznaczone na konstrukcję więźby dachowej powinno mieć odpowiednią wilgotność – najlepiej na poziomie nieprzekraczającym 18%. Jeśli jest ona wyższa, należy takie drewno poddać suszeniu w specjalnych warunkach. Tak przygotowane drewno może zostać wykorzystane przy budowie więźby dachowej. Właściwie przeprowadzony proces suszenia zwiększa również wytrzymałość konstrukcji.

Dlaczego nie warto stosować mokrego drewna konstrukcyjnego na więźbę dachową?

Tarcica konstrukcyjna, która nie została odpowiednio wysuszona przed wykonaniem konstrukcji dachowej, będzie wysychała już po jej zamontowaniu. Może to skutkować kurczeniem się przekroju drewna nawet o kilka procent. Stosowanie mokrego drewna konstrukcyjnego na więźbę dachową grozi jego wypaczeniem, pękaniem, a także wyciekami żywicy. Jednak największym niebezpieczeństwem jest właśnie zmniejszenie się przekroju drewnianych elementów, a co za tym idzie – powstawanie wolnych przestrzeni przy łączeniach krokwi, co ma bezpośredni wpływ na wytrzymałość całej konstrukcji. Co więcej, zbyt wilgotne drewno ciężej się impregnuje, ponieważ może ono nie wchłonąć właściwej ilości preparatu. Wysoki poziom wilgotności drewna na więźbę dachową to także ryzyko pojawienia się pleśni.

Mokre drewno na więźbę dachową – pozorna oszczędność czasu i pieniędzy

Chociaż suszenie drewna w tartaku niesie za sobą dodatkowe koszty, a odpowiednio przygotowana tarcica jest droższa niż mokra, to jest to proces, którego nie warto pomijać. Mokre drewno jest tańsze i szybciej dostępne, ponieważ nie musi leżakować po ścięciu. Jednak jego zastosowanie na więźbę dachową może okazać się bardzo ryzykowne. Przy wyborze drewna konstrukcyjnego warto więc współpracować wyłącznie ze sprawdzonym producentem. Zapraszamy do kontaktu z Timber Agent!