fbpx

Polski producent drewna konstrukcyjnego - Timber Agent

drewno suszone

Jak szybko wysuszyć drewno?

Drewno, jako naturalny budulec jest chętnie wykorzystywane zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Jest również doskonałym źródłem ciepła, o czym doskonale wiedzą właściciele kominków. Drewno drewnu nierówne i dotyczy to tak i gatunków, jak i wilgoci. Jak zatem suszyć drewno? I od czego zależy cały proces?

Suszenie drewna jest niezbędne, jeśli chcemy poddać go dalszej obróbce. Dopiero odpowiednio wysuszone deski można bowiem wykorzystać jako element wystroju domu, na ogrodzenie czy po prostu jako źródło ciepła. Wilgotność wpływa bowiem na jego kaloryczność, ale też i na objętość – jak zatem skutecznie i szybko wysuszyć drewno?

Suszenie drewna – jak i po co?

Drewno można suszyć na dwa sposoby – w suszarni lub na świeżym powietrzu. Te pierwsze to specjalne maszyny, które są na wyposażeniu tartaków, a zatem samodzielne suszenie drewna może odbywać się metodą konwencjonalną. 

Czas suszenia drewna jest różny – zależy to tak od wielkości drewna, jak i od gatunku, a także jego wieku. Inaczej też suszy się drewno opałowe, a inaczej konstrukcyjne. Pozostaje pytanie – po co suszyć drewno, szczególnie opałowe? 

Mokre drewno opałowe posiada inną kaloryczność niż drewno suche, co oznacza że oddaje znacznie mniej ciepła. Dodatkowo znacznie trudniej rozpalić nim w piecu, a także utrzymać właściwy ogień. Jeśli zależy nam na łatwym paleniu, a także dość energetycznym, drewno w kominku powinno być odpowiednio suche.

Inaczej wygląda kwestia w przypadku drewna konstrukcyjnego – to suszy się, aby móc je swobodnie zaimpregnować, mokre bowiem nie pochłania odpowiedniej ilości substancji zabezpieczających. Mokre drewno ma również inny kształt niż drewno suche, dlatego w przypadku kładzenia na przykład podłogi, po kilku miesiącach mogą wyjść nierówności, które znacząco wpływają na estetykę.

Konwencjonalne metody suszenia drewna

Najpopularniejszą metodą suszenia drewna jest wystawienie go na świeżym powietrzu. Drewno układa się w miejscu przewiewnym, ale zadaszonym. Najlepiej sprawdzą się do tego klasyczne wiaty, które posiadają dach i na przykład jedną ściankę, a na dole ułożone są pustaki, na których układa się deski – w ten sposób drewno suszone na świeżym powietrzu jest jednocześnie chronione przed wilgocią od dołu.

Czas, w jakim drewno będzie suche jest zależny od wielkości kawałków drewna, jego gatunku, ale też i od samej pogody. Wilgotna aura nie sprzyja szybkiemu wysuszenia drewna, natomiast w przypadku upalnego lata cały proces przebiegnie znacznie szybciej.

Metoda ta nie chroni jednakże drewna przed innymi szkodnikami, do których zalicza się owady takie jak kołatki, korniki czy spuszczele, dlatego też sprawdza się przede wszystkim w przypadku drewna opałowego. 

Jak wysuszyć drewno konstrukcyjne?

O ile kwestia suszenia drewna opałowego jest stosunkowo prosta, o tyle w przypadku drewna konstrukcyjnego niezwykle ważne jest szybkie, precyzyjne i bezpieczne wysuszenie. Można zastosować specjalne suszarki aerodynamiczne, które cały proces przyspieszają, a co za tym idzie – zabezpieczają przed zaatakowaniem drewna przez szkodniki.

Maszyny tego typu są jednakże kosztowne i przydają się tylko i wyłącznie przy dużej ilości desek. To właśnie powód, dla którego zdecydowanie lepiej skorzystać z bezpośrednich usług w tartaku, w którym dostępne jest tak i drewno świeże, jak i suche poddane właściwej obróbce termicznej.