fbpx

Polski producent drewna konstrukcyjnego - Timber Agent

drewno konstrukcyjne

Impregnacja drewna konstrukcyjnego – co należy zrobić?

Drewno to materiał, który wykorzystywany jest przy tworzeniu wielu konstrukcji. Doceniany jest ze względu na swoje właściwości i łatwą obróbkę, a także wszechstronne zastosowanie. Należy jednak pamiętać, że ma także swoje wady. Z jednej strony jest to wyjątkowo trwały i mocny materiał, jednak jednocześnie jest także delikatny.  Przed większością niedoskonałości jednak chroni skuteczna impregnacja. Jak to zrobić, aby drewno zyskało dodatkowe właściwości?

Drewno musi być przede wszystkim suche

Drewno konstrukcyjne narażone jest na działanie wielu szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak promieniowanie słoneczne czy zmieniająca się wilgotność. Materiał niezabezpieczony idealnie wchłania to wilgoć, puchnie i staje się środowiskiem idealnym do rozwoju grzybów czy pleśni. Wpływa to przede wszystkim na obniżenie jego wytrzymałości. 

 

Impregnacja zabezpiecza drewno, jednak materiał powinien być wcześniej odpowiednio przygotowany. Ważnym elementem jest wysuszenie drewna, dzięki czemu będzie ono bardziej wytrzymałe, a także lepiej wchłonie środek impregnujący. W składach drewnianych odbywa się to poprzez sezonowanie drewna, a także w specjalnych suszarniach ciśnieniowych. 

Od czego jeszcze zależy skuteczność impregnacji?

Na skuteczność impregnacji ma wpływ także rodzaj użytego drewna, preparatu impregnacyjnego, a także wybór metody, którą zostanie zabezpieczony materiał. 

 

Jedną z najbezpieczniejszych metod jest impregnacja ciśnieniowa. Przeprowadzenie jej zaleca się w przypadku elementów, które są najbardziej narażone na zawilgocenie, a więc np. takich, które bezpośrednio stykają się z gruntem czy używanych do konstrukcji więźby dachowej. Ta metoda sprawia, że preparat impregnujący zabezpiecza nie tylko powierzchnię drewna, ale przenika także do jego struktury. Kolejną zaletą tej metody jest także czas. Jest to najszybsza metoda, gdyż impregnacja trwa zaledwie kilkanaście minut.

 

Kolejną metodą impregnacji drewna jest kąpiel, która polega na zanurzeniu drewna w specjalnie przygotowanej wannie z roztworem impregnatu. W przypadku tej metody czas trwania procesu zależy od zastosowanego środka, jednak najczęściej wynosi kilkadziesiąt minut. W niektórych przypadkach dłuższe leżakowanie drewna w wannie oznacza lepsze zabezpieczenie. Taka metoda zapewnia wchłonięcie się impregnatu w strukturę drewna, ale nie na tyle głęboko jak w przypadku impregnacji ciśnieniowej. Tak zabezpieczone drewno można wykorzystać do budowanie konstrukcji wewnątrz budynku. 

 

Ostatnia metoda polega na malowaniu lub natrysku drewna. To metoda, którą najprościej przeprowadzić samodzielnie, jednak nie oznacza to wcale, że jest ona najtańsza czy najbardziej opłacalna. Aby odpowiednio zabezpieczyć drewno należy nanieść kilka warstw preparatu, a po każdej należy odczekać czas określony w instrukcji. Malowanie lub natrysk drewna sprawi, że impregnat wchłonie się zaledwie na kilkanaście milimetrów. Tego typu zabezpieczenie może sprawdzić się w przypadku drobnych konstrukcji ogrodowych, jednak nie będzie wystarczające do elementów służących do budowy.