fbpx

Polski producent drewna konstrukcyjnego - Timber Agent

dom szkieletowy 3

Jak długo wytrzymują domy szkieletowe?

Zwolennicy tradycyjnych domów murowanych szczycą się tym, że ich konstrukcje są odporne i trwałe przez wiele lat, więc wytrzymają nawet dla przyszłych pokoleń. Czy drewniane konstrukcje są w stanie dorównać im pod tym kątem?

Domy szkieletowe, a ich trwałość

To jeden z największych mitów, który krąży wokół budowy domów szkieletowych, zaraz po tym, że konstrukcja może rozpaść się przy silniejszym wietrze. Jednak gdyby głębiej zastanowić się nad tym zarzutem, to czy ma on tak naprawdę sens? Domy szkieletowe wykonane są z drewna, które uznawane jest przecież za materiał trwały i bardzo wytrzymały. Warto także zwrócić uwagę na to, że metoda budowy domów szkieletowych została zaczerpnięta ze Skandynawii, gdzie tego typu konstrukcje stawia się nieprzerwanie od wielu lat. Jeszcze za czasów, kiedy technologia ta u nas dopiero raczkowała, tam praktycznie każdy dom był wznoszony tą metodą. Co więcej, pomimo upływu lat to się nie zmieniło. Można więc sądzić, że budowa domów szkieletowych po prostu się sprawdza.

 

Oczywiście istnieje kilka warunków, które należy spełnić, aby dom był trwały. Przede wszystkim budowa domu szkieletowego to zadanie dla fachowców. Decydując się na taki projekt warto znaleźć doświadczoną firmę, która kompleksowo zajmie się tematem. Przy stawianiu konstrukcji istotne jest bowiem zwrócenie uwagi na ewentualne mostki termiczne czy inne elementy, które mogłyby wpłynąć na obniżenie trwałości budynku.

Jeszcze do niedawna domy szkieletowe były nowością

Obawy te były zrozumiałe u inwestorów, którzy 20 lat temu, a nawet więcej decydowali się na postawienie domu szkieletowego. Wtedy ciężko było znaleźć jakiekolwiek informacje na ten temat, nie mówiąc już o realnych przykładach czy możliwości porozmawiania z inwestorami, którzy zdecydowali się na postawienie tego typu konstrukcji. Niewiele było także firm budowlanych, które specjalizowały się w stawianiu domów szkieletowych. Jednak nawet wtedy znaleźli się innowatorzy, którzy postawili na to rozwiązanie i wcale tego nie żałują. Obecnie rynek domów szkieletowych jest dużo bardziej rozwinięty, informacje na ten temat są ogólnodostępne, a konkurencja wśród firm dużo większa. Na forach internetowych możemy znaleźć także całą masę porad od osób mieszkających już w domach szkieletowych i ich opinie na ten temat. Niektóre konstrukcje mają już ponad 20 lat i wciąż charakteryzują się nienagannym stanem. 

 

Pesymiści powiedzą, że nie jest to zadowalający okres czasu. Jednak widoczny wzrost popularności konstrukcji drewnianych, a także ich nieprzerwana produkcja w krajach skandynawskich, gdzie warunki atmosferyczne są dużo cięższe niż u nas, powinna być wystarczającym dowodem na to, że konstrukcje drewniane są trwałe, wytrzymałe i warto rozważyć ich wybór, jeśli planujesz w najbliższym czasie budowę własnego domu.