fbpx

Polski producent drewna konstrukcyjnego - Timber Agent

dom szkieletowy

Ile kosztuje budowa domu szkieletowego?

Domy szkieletowe wciąż są nowością na naszym rynku i choć zdążyły zyskać już wielu zwolenników, to nadal krąży wokół nich sporo mitów. Inwestorzy stojący przed wyborem technologii, w której powstanie ich dom mają ciężki orzech do zgryzienia. Z jednej strony, zalety domów szkieletowych są bardzo przekonujące, jednak z drugiej wiele osób obawia się nowości i woli postawić na sprawdzoną klasykę. Dla wielu, ostatecznym argumentem jest jednak cena. Ile więc kosztuje budowa domu szkieletowego?

Co ma wpływ na cenę domu szkieletowego?

Budowa domu to pojęcie na tyle szerokie, że nie da się jednoznacznie założyć, ile ostatecznie wyniesie. Wszystko zależy od wielu czynników, na które zdecydują się inwestorzy. Jednym z głównych wyznaczników ceny jest wybrany projekt, a także wielkość powierzchni mieszkalnej. Na ostateczną cenę wpływ ma także:

 

  • Liczba zmian w projekcie
  • Liczba okien
  • Ilość kominów wentylacyjnych
  • Rodzaj dachu
  • Ilość kondygnacji
  • Garaż lub jego brak
  • Izolacja budynku
  • Rodzaj fundamentu

 

Należy pamiętać, że na ostateczny koszt budowy wpływ ma także koszt wykończenia. Jeśli także ten parametr będziemy brać pod uwagę, to warto zwrócić przede wszystkim uwagę na liczbę łazienek w projekcie i wielkość kuchni. Uznaje się, że są to najbardziej kosztochłonne pomieszczenia w budynku.

Ile kosztuje projekt domu szkieletowego?

Pierwszym etapem przygotowującym do budowy, jest wybór projektu. Ceny gotowych dokumentacji wahają się pomiędzy 3000 a 5000 złotych. Mowa tutaj o gotowych projektach, sprzedawanych masowo przez firmy projektowe. Inwestorzy mogą zdecydować się także na przygotowanie indywidualnego projektu i choć mówi się, że taka usługa jest droższa, to czasami ze względu na szczególne potrzeby lub wymagania działki, jest niezbędna.

 

Podczas wyboru projektu warto kierować się własnymi potrzebami czy estetyką, jednak jeśli zależy nam na oszczędności podczas budowy, to warto przyjrzeć się temu także pod tym kątem. Z pewnością tańszy w budowie będzie klasyczny budynek, bez wielkich przeszkleń czy skomplikowanej bryły.

 

Ile kosztuje budowa domu szkieletowego?

Ostateczna cena zależy od wielu czynników, a wpływ na nią mają nie tylko użyte materiały czy sam projekt budynku, ale także miasto, w którym planujemy budowę. Na stronach wykonawców można znaleźć informacje, że budowa domu szkieletowego wynosi około 2100-3500 złotych za m².

 

Firmy wykonawcze, które oferują kompletną usługę stworzenia domu szkieletowego, najczęściej w swojej ofercie mają budowę stanu deweloperskiego. Przed podpisaniem umowy warto jednak sprawdzić, co kryje się pod tym pojęciem, gdyż dla każdego może oznaczać to nieco inne wykończenie. Poza standardowymi elementami takimi jak postawienie konstrukcji budynku czy przygotowanie wylewek, ścian i sufitów czy podłączenie i rozprowadzenie instalacji wewnątrz budynku, w zależności od ustaleń do stanu deweloperskiego można zaliczyć także:

 

  • Montaż parapetów zewnętrznych i wewnętrznych
  • Wykonanie kominów

 

Decydując się na daną ofertę warto więc szczegółowo omówić poszczególne kroki budowy i sprawdzić, co jest w niej zawarte. Jedną z największych zalet budowy domu szkieletowego jest to, że powstaje on szybko, a na całość podpisujemy umowę już na samym początku. Nie ma tutaj więc mowy o tym, że wraz z upływem czasu wzrośnie cena materiałów i konieczne będzie poniesienie wyższych kosztów, co często ma miejsce w przypadku tradycyjnych domów murowanych.