fbpx

Polski producent drewna konstrukcyjnego - Timber Agent

impregnacja drewna

Impregnacja drewna – na czym polega i kiedy impregnować?

Drewno jest materiałem naturalnym, które stosunkowo szybko ulega degradacji. Aby ją spowolnić należy zastosować specjalne środki ochrony, które chronią budulec tak przed czynnikami zewnętrznymi, jak pogoda, jak i owadami czy grzybami. To nic innego, jak impregnacja – na czym polega i kiedy należy impregnować drewno?

Drewno konstrukcyjne jest szeroko stosowane zarówno w starym, jak i nowoczesnym budownictwie. To bardzo dobry budulec, który dostępny jest na całym świecie i do tego jest niezwykle plastyczny, co sprawia, że możemy stworzyć tak i domy, jak i altany zgodnie ze swoimi wyobrażeniami. Aby jednak były one trwałe niezbędne jest zastosowanie impregnatów.

Co to jest impregnacja drewna?

Dzięki impregnacji drewno jest znacznie bardziej odporne na warunki atmosferyczne i zewnętrzne – to dzięki niej pergole czy płot dłużej cieszą swoim wyglądem, a domowa konstrukcja jest trwała i bezpieczna. Impregnacja to nic innego, jak po prostu nasycenie drewna substancjami chemicznymi lub pochodzenia naturalnego. Zabezpieczają one drewno przed negatywnymi skutkami opadu deszczu czy śniegu, ale też przed słońcem, a także owadami, które mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia konstrukcji.

Impregnaty do drewna są wzbogacone różnymi dodatkami – mogą to być barwniki, które nadają mu specyficzny kolor, ale może to być również wosk, które sprawia, że drewno zyskuje niejako wodoodporność. 

Kiedy impregnuje się drewno?

Impregnacja jest stosunkowo prostym procesem, który stosuje się tak podczas prac konserwatorskich, jak i podczas budowania konstrukcji. Surowe drewno warto zabezpieczyć przed położeniem, a następnie zaimpregnować ponownie całą konstrukcję.

Podwójna impregnacja jest wyjątkowo istotna w przypadku obiektów stojących na zewnątrz, do jakich zalicza się szopy, tarasy czy pergole. Część drewna, która znajduje się w ziemi powinna zostać wzmocniona dodatkowymi środkami, która zapobiega szybkiemu butwieniu.

Kolejną impregnację przeprowadza się w trakcie prac konserwatorskich. W pomieszczeniach zamkniętych robimy to sporadycznie – na przykład podczas cyklinowania podłogi. W przypadku drewna na zewnątrz takie prace warto przeprowadzać cyklicznie, przynajmniej raz na dwa lata.

Jakie impregnaty do drewna są najlepsze?

Wybór impregnatu zależny jest przede wszystkim od warunków, na jakie narażone jest drewno. Konstrukcje zewnętrzne warto impregnować preparatami, które zapobiegają nasiąkaniu drewna wodą, a zatem posiadają w swoim składzie wosk, ale chronią również drewno przed różnego rodzaju grzybami (szczególnie istotne gdy drewno bezpośrednio styka się z ziemią). 

W przypadku tarasów, które są oparte na fundamentach, można wykorzystać naturalne oleje z barwnikiem, które również chronią drewno przed nadmiernym pochłanianiem wilgoci – warto jednak zabieg ten powtarzać co roku, aby wierzchnia warstwa nie została wypłukana.

W warunkach domowych najczęściej stosuje się lakiery – te na podłodze powinny być odporne na ścieranie – oraz lakierobejce, które chronią drewno przed nadmiernym przebarwieniem, ale też i nadają mu pożądanego koloru.

Warto zwrócić uwagę także na elementy drewniane konstrukcji – choć nie są one widoczne gołym okiem, są również narażone na działanie szkodników, takich jak korniki, spuszczele czy kołatki. Specjalne preparaty, którymi maluje się świeże drewno odstraszają je, ale z czasem wietrzeją, a zatem drewno znów zostaje narażone na atak szkodników.