fbpx

Polski producent drewna konstrukcyjnego - Timber Agent

drewno klejone

Drewno lite czy klejone? Wybieramy najlepsze drewno konstrukcyjne

Domy drewniane cieszą się coraz większą popularnością. Powstając z naturalnych materiałów są przyjazne dla człowieka i środowiska naturalnego. Ich budowa jest ekologiczna, a użytkowanie zbliża nas do natury. Z jakiego drewna powstają najbardziej solidne konstrukcje? Czy wybrać drewno lite czy klejone? A może najwyższy czas zaufać nowym technologiom i wybrać drewno lite KVH?

Tradycyjne drewno lite

Nasze spojrzenie na drewno jako materiał konstrukcyjny ewoluuje z czasem i w miarę dostępu do nowych technologii. Drewno lite to najbardziej pierwotny materiał budowlany. Deski są pozyskiwane ze ściętych drzew, a następnie obrabiane mechaniczne w taki sposób, aby fronty i boki posiadały prostokątny kształt. Długość dostępnych desek jest w tym przypadku podyktowana wzrostem ściętego drzewa. Producenci wyróżniają tarcicę iglastą średnią o długości od 0,9 do 2,3 metra oraz długą o długości do 6,3 metra.

Wraz z nastaniem mody na drewno klejone, tradycyjne drewno lite straciło na popularności. Uważano, że jest ono mniej trwałe i mniej odporne na oddziaływanie czynników szkodliwych niż deski klejone. Klejenie pozwoliło również na zmianę parametrów fizycznych desek – ich grubości i długości. To otworzyło przed projektantami i wykonawcami konstrukcji drewnianych zupełnie nowe możliwości.

Drewno konstrukcyjne KVH

Rozwój technologii obróbki drewna sprawia, że z czasem na rynku materiałów konstrukcyjnych i budowlanych pojawiają się zupełnie nowe rozwiązania. Jednym z takich rozwiązań jest drewno konstrukcyjne KVH. KVH to drewno lite klejone wzdłużnie na tzw. mirkowszczepy. Zastosowany typ łączeń cechuje się wysoką solidnością oraz szczelnością, a precyzyjny dobór surowca gwarantuje wysoką wytrzymałość poszczególnych desek.

Jak drewno może być lite i klejone?

Do produkcji drewna KVH wykorzystuje się wyłącznie drewno iglaste. Materiał jest czterostronnie strugany i czterostronnie fazowany, a następnie łączony. W odróżnieniu od drewna konstrukcyjnego klejonego drewno KVH jest klejone tylko na długość, nie na grubość. W efekcie uzyskujemy kilka kawałków drewna litego połączonego z sobą w jeden długi odcinek. Maksymalna długość drewna KVH, przy zachowaniu pożądanej wytrzymałości na poziomie C24 wynosi do 13,5 metra. Jednocześnie czterostronne struganie i fazowanie drewna zwiększa odporność powierzchniową na uszkodzenia mechaniczne, destruktywną aktywność szkodników oraz inne zagrożenia.

Drewno KVH jest coraz chętniej wybierane przez producentów konstrukcji drewnianych, którzy rezygnują z systemu klejonego na rzecz wytrzymałości oferowanej przez precyzyjnie wyselekcjonowane drewno iglaste. Odpowiednia obróbka (m.in. suszenie) dodatkowo podnosi wytrzymałość desek i rozszerza zakres i ich zastosowań w konstrukcjach zewnętrznych i wewnętrznych.