fbpx

Polski producent drewna konstrukcyjnego - Timber Agent

drewno kvh

Drewno KVH: Co to jest? Do czego służy?

Zamawiając drewno w składzie musimy określić interesujący nas rodzaj. To bardzo ważne, ponieważ różne rodzaje drewna znajdują zastosowanie w różnych obszarach budownictwa. Drewno KVH to drewno konstrukcyjne lite. Powstaje dzięki technologii klejenia wzdłużnego na mikrowczepy. Ta technologia klejenia pozwala uzyskać deski o praktycznie dowolnej długości, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wytrzymałości materiału oraz stabilności wymairowej. Drewno KVH to materiał o klasie wytrzymałości C24.

KVH jest zastrzeżoną nazwą własną stosowaną dla produktów wytwarzanych jedynie przez stowarzyszonych producentów. Zamawiając drewno KVH każdorazowo otrzymujemy materiał konstrukcyjny spełniający identyczne, ściśle określone właściwości, które odpowiadają wysokim wymaganiom stawianym nowoczesnym konstrukcjom z drewna.

Czym charakteryzuje się drewno KVH?

Materiał charakteryzuje się wszechstronnym zastosowaniem. Drewno KVH jest wykorzystywane w konstrukcji ścian oraz stronów. Z powodzeniem można z niego wykonać konstrukcję więźby dachowej oraz innych zadaszeń. Okazuje się wprost bezkonkurencyjne wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka wytrzymałość.

Doskonałe parametry wytrzymałościowe idą w parze z:

  • możliwością złożenia zamówienia na deski o długości maksymalnej osiągającej nawet 13,5 metra, co znacząco rozszerza zakres możliwych do realizacji projektów,
  • wytrzymałością C24 potwierdzoną europejskim certyfikatem,
  • idealnym wykończeniem belek – drewno KVH charakteryzuje się bardzo gładką powierzchnią, która wykazuje podwyższoną odporność na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

Drewno dostępne w dwóch klasach jakości powierzchni

Jakość powierzchni ma kluczowe znaczenie dla ceny materiału. Dlatego w budownictwie kubaturowym powszechną praktyką jest stosowanie materiałów o różnych klasach jakości wizualnej. Tę samą możliwość daje wybór drewna KVH, które jest dostępne jako:

  • klasa Si,
  • klasa Nsi.

W obu przypadkach mamy do czynienia z tak samo trwałym materiałem budowlanym o wytrzymałości potwierdzonej certyfikatem. Różnicą jest jakość estetyczna powierzchni. Drewno oferowane w klasie Si to drewno pozbawione sęków i przebarwień. Znajduje ono zastosowanie wszędzie tam, gdzie konstrukcja jest widoczna. W miejscach, w których konstrukcja zostanie zasłonięta innymi materiałami wykończeniowymi rekomendowane jest zastosowanie drewna KVH w klasie Nsi, a więc klasie określanej jako niewizualna. Drewno w tej klasie charakteryzuje się widocznymi sękami i możliwymi przebarwieniami, które – jak już wcześniej wspomnieliśmy – nie mają żadnego wpływu na aspekt wytrzymałościowy materiału.