fbpx

Polski producent drewna konstrukcyjnego - Timber Agent

Tarcica a suszone komorowo drewno konstrukcyjne – różnice

Planujesz budowę domu? Z pewnością zrobiłeś już większe rozeznanie dotyczące rodzajów drewna konstrukcyjnego oraz jego cen. Na pewno spotkałeś się również z dość tanią tarcicą. Zastanawiasz się, dlaczego metr bieżący drewna prosto z tartaku jest nawet dwa razy tańszy niż tego dobrze wysuszonego? Czy certyfikaty mają jakieś znaczenie? Zapraszamy do lektury.

Nie warto oszczędzać na zakupie drewna do budowy domu

Na początek kilka słów wyjaśnienia – tarcica konstrukcyjna to tani materiał pochodzący z tartaku. Drewno konstrukcyjne natomiast jest odpowiednio wysuszonym, przygotowanym do wykorzystania przy budowie materiałem opatrzonym certyfikatem. Nie warto oszczędzać, wybierając na więźbę dachową tańsze rozwiązanie. Tarcica to jedynie wstępnie ociosane i obrobione, świeżo ścięte drewno, które nijak nie spełnia norm budowlanych. Niestety – obecnie nawet 90% sprzedawanego na rynku materiału klasyfikuje się właśnie jako tarcicę, a klienci, skuszeni niską ceną – chętnie ją kupują, czego dosyć szybko żałują.

Dlaczego wykorzystanie mokrego drewna do budowy dachu to kiepski pomysł?

Normy prawa budowlanego regulują kwestie dotyczące wymaganej wilgotności drewna konstrukcyjnego. Świeżo ścięty pień zawiera od 50 do nawet 70% wody. Drewno wykorzystywane do budowy domu musi być dużo bardziej suche i mieć od 15 do 18% wilgotności. Jeśli wykorzystamy mokre drewno do postawienia więźby dachowej – pękanie tynków mamy murowane. Już podczas pierwszego sezonu grzewczego ściany zaczynają pracować, struktura drewna pod wpływem osuszania zmienia się, a cała konstrukcja ulega osłabieniu. Szacunkowo – przekrój krawędziaka może zmniejszyć się nawet o 5-7%.

Czym jeszcze grozi stosowanie tarcicy zamiast drewna konstrukcyjnego do budowy domu?

Użycie do budowy domu mokrego drewna sprawia, że budynek nie ma szans na przetrwanie wielu lat. Ciężar konstrukcji zaczyna opierać się na ścianach, a te – pod naporem ciężaru zaczynają pracować. Pękające tynki to najmniejsze – w tym wypadku – zmartwienie. O wiele bardziej niebezpieczne od szkód wizualnych jest osłabienie całej budowli. To także generowanie niepotrzebnych kosztów. Aby zapobiec katastrofie budowlanej i zahamować dalsze niszczenie trzeba wyłożyć środki na nową więźbę.

Gdzie kupić dobre drewno konstrukcyjne z pewnego źródła?

Jak już wspomnieliśmy – lokalny tartak to raczej nie najlepsze miejsce na tak ważne zakupy. Zaprzyjaźniony drwal także nam w tym nie pomoże. Tak cennego towaru warto szukać u producentów, takich jak TIMBER AGENT. Nie ważne czy potrzebujesz drewna BSH, C24, klejonego, czy drewna KVH – u nas znajdziesz nie tylko certyfikowane belki o odpowiedniej wilgotności. Jako doświadczeni specjaliści dzielimy się również wiedzą i doradzamy w kwestii montażu poszczególnych elementów. Zadzwoń – dowiedz się więcej. Zapraszamy.