fbpx

Polski producent drewna konstrukcyjnego - Timber Agent

Dlaczego warto postawić na suszone drewno?

Drewno konstrukcyjne, zarówno to stosowane do budowy domów szkieletowych, jak i więźb dachowych czy tarasów w budownictwie tradycyjnym, musi spełniać określone normy jakości. W obu tych przypadkach, od tego surowca zależy bowiem stabilność oraz nośność konstrukcji – całego domu, albo dachu, na którym spoczywa ciężkie poszycie, a sezonowo wiele kilogramów śniegu. Jeśli nie chcemy doprowadzić do osłabienia budowli, koniecznie powinniśmy zadbać o odpowiedni materiał.

Zagrożenia wynikające z kupna sezonowanego lub mokrego drewna

Niedosuszone drewno zawiera w sobie naturalne substancje, które przyciągają owady do żerowania wewnątrz konstrukcji. Już samo to może znacznie osłabić nośność elementów drewnianych, a to nie wszystko! Materiał mokry nie spełnia norm budowlanych i chociaż jest dużo tańszy podczas kupna, konsekwencje jego zastosowania grożą wydatkami związanymi z naprawą dachu już w ciągu kilku sezonów, a w najgorszym wypadku – zawaleniem się budynku.

Dlaczego nie należy oszczędzać na drewnie konstrukcyjnym?

Każdy projekt, aby budowa była w pełni bezpieczna, a konstrukcja charakteryzowała się wieloletnią żywotnością, obliczany jest bardzo dokładnie przez architektów. Kupując wilgotne drewno według podanych wymiarów, musimy liczyć się z obkurczaniem desek wraz z postępującym procesem suszenia w ciepłe dni oraz postępującym procesem gnicia. Drewno suszone komorowo i odpowiednio zabezpieczone utrzymuje swoje wymiary niezależnie od warunków atmosferycznych, dzięki czemu zachowuje obliczone parametry.

Drewno suszone komorowo

Kolejną zaletą drewna suszonego w odpowiednio przystosowanych komorach jest zastosowanie dodatkowej technologii zabezpieczania materiałów konstrukcyjnych. Odpowiednio przygotowany budulec staje się odporny na działanie owadów, rozwój grzybów czy pleśni, tym samym spełniając założenia prawa budowlanego. Dobrze wysuszone drewno to nie tylko gwarancja komfortu przyszłych mieszkańców, ale również zniwelowanie ryzyka poniesienia kosztów związanych z remontem.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat certyfikowanego drewna konstrukcyjnego, zapoznaj się z pozostałymi artykułami opublikowanymi na stronie. Zapraszamy!