fbpx

Polski producent drewna konstrukcyjnego - Timber Agent

Drewno KVH C24 czy C24? Jakie drewno wybrać?

Wybór właściwego drewna konstrukcyjnego jest przy budowie domu bądź innego budynku kluczową decyzją. To właśnie ono stanowi szkielet całej konstrukcji, stąd też musi być odpowiednio wytrzymałe, solidne oraz trwałe. Niezależnie od tego, czy tworzyć będzie podstawę budynku, czy jakiś inny jego element powinno spełniać szereg kryteriów, dopuszczających jego zastosowanie w budownictwie. W jaki sposób wybrać wysokiej jakości drewno konstrukcyjne do wszechstronnego użycia? Jak rozróżnić między sobą drewno KVHC24 i C24? Spieszymy z wyjaśnieniem!

DrewnoliteC24

To według obowiązujących przepisów i norm optymalny materiał wykorzystywany na konstrukcje dachowe, stropy, ściany czy domy szkieletowe. Świerkowe drewno konstrukcyjne certyfikowane w klasie C24 struga się, a kolejno suszy, uzyskując przy tym wilgotność w granicach 15-18%. Co ważne, litedrewno C24 nie jest łączone na mikrowczepy, dlatego długość pojedynczej belki wynosi zwykle maksymalnie 6 m. Warto też zaznaczyć, że jest ono bardzo wytrzymałe, a także dobrze zachowuje sztywność, stąd też nie dziwi jego szerokie i wszechstronne wykorzystanie w budownictwie.

Drewno konstrukcyjne KVHC24 – najważniejsze właściwości

Tym, co odróżnia KVH od zwykłego drewnalitego, jest przede wszystkim długość belek. W przypadku KVH są one klejone wzdłużnie na mikrowczepy, dzięki czemu uzyskują określone wymiary dopasowane do konkretnych konstrukcji. Drewno KVH C24 charakteryzuje się doskonałą stabilnością wymiarową, a pomimo łączeń nie wykazuje tendencji do skręcania czy pęknięć. Wynika to m.in. z precyzyjnego sposobu cięcia oraz niskiej wilgotności, gwarantującej świetną wytrzymałość. Gdzie warto wykorzystać wysokiej jakości drewno KVHC24? Sprawdzi się ono zwłaszcza przy konstrukcji budynków, altan, pergoli lub zadaszeń, będąc niezawodnym materiałem na solidne krokwie, legary, podciągi bądź słupy.

Optymalny wybór drewna do konkretnych zastosowań

Nie jest łatwo jednoznacznie określić, czy lepszym rozwiązaniem będzie litedrewno konstrukcyjne C24, czy też KVH. Ich użycie daje nieco inne możliwości architektoniczne, które są istotne przy realizacji danych projektów. Jedno jest pewne, oba te rodzaje świerkowego drewna to gwarancja solidnej, odpornej na działanie czasu konstrukcji spełniającej oczekiwania nawet najbardziej wymagających Klientów. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą drewna konstrukcyjnego C24 od Timber Agent już dziś!