fbpx

Polski producent drewna konstrukcyjnego - Timber Agent

Najlepsze gatunki drewna na konstrukcje budowlane

Drewno konstrukcyjne to jeden z najczęściej stosowanych materiałów budowlanych do wykonywania różnego rodzaju konstrukcji budynków czy dachów drewnianych. Ma doskonałe właściwości fizyczne i mechaniczne – jest lekkie, bardzo wytrzymałe, naturalne i w porównaniu do innych materiałów – niedrogie. Z jakimi gatunkami drewna pracuje się najlepiej? Sprawdź!

Jakie gatunki wykorzystuje się jako drewno konstrukcyjne?

Drewno, które zostanie wybrane jako materiał budowlany, musi charakteryzować się odpowiednimi właściwościami. Duże znaczenie ma tu wytrzymałość, twardość, odporność na rozciąganie i ściskanie, wilgotność czy brak widocznych wad. Do najbardziej popularnych i powszechnie stosowanych gatunków drewna konstrukcyjnego, które wyróżniają się bardzo dobrymi właściwościami, zaliczamy świerk, sosnę, jodłę oraz modrzew.

Sosna

Fachowcy z branży budowlanej najbardziej doceniają sosnę. Sosnowa tarcica budowlana jest wytrzymała, sprężysta i miękka, a więc łatwa w obróbce. Wymaga jednak odpowiedniej impregnacji (dobrze przyjmuje farby i lakiery) oraz suszenia. Ma szerokie zastosowanie – wykorzystuje się ją jako materiał do wykonywania konstrukcji nośnych, stolarki okiennej i drzwiowej, wyrobów drewnopochodnych, okien oraz podłóg.

Świerk

Drewno świerkowe to miękki i lekki materiał budowlany o średnich parametrach wytrzymałościowych oraz bardzo podobnym zastosowaniu co sosna. Wymaga starannego suszenia oraz impregnacji. Ma mniejszą sprężystość i sporo sęków, przez co łatwo ulega pęknięciom i jest trudniejsze w obróbce.

Jodła

Na uwagę zasługuje również jodła – miękka, łupliwa i wytrzymała na wilgoć. Ten gatunek zawiera mniejszą ilość żywic, dlatego, aby zachować jego wyjątkowe właściwości, zaleca się odpowiednią impregnację.

Modrzew

Drewno modrzewiowe to jeden z najlepszych i najtrwalszych materiałów budowlanych. Nie jest jednak powszechnie stosowane ze względu na swoją wysoką cenę. Drewno modrzewiowe jest twarde i łupliwe, ciężkie, żywiczne i ma wyraźny połysk. Najlepsza tarcica modrzewiowa to ta pozyskiwana ze 100-letnich drzew.

Timber Agent – polski producent drewna konstrukcyjnego

Chcesz mieć pewność, że Twoja konstrukcja budowlana będzie solidna, trwała i wytrzymała? Wybierz wysokiej jakości drewno konstrukcyjne, które oferujemy w Timber Agent! Zamówisz u nas najlepsze, certyfikowane materiały KVH, C24 czy BSH w przystępnej cenie. Serdecznie zapraszamy do kontaktu Klientów z całej Polski!