Tworzenie własnych konstrukcji to wielka przygoda i ogromna satysfakcja po ukończeniu pracy. Drewno jest na tyle wdzięcznym materiałem, że nie trzeba mieć ogromnych umiejętności, aby stworzyć coś, o czym zawsze marzyłeś. Wystarczy odrobina wiedzy, dobry projekt i chęci do pracy. Jeśli zastanawiasz się czy warto, to z całą pewnością tak. Sprawdź, czym różnią się poszczególne rodzaje drewna konstrukcyjnego i na co warto zwrócić uwagę podczas jego wyboru.
Dobierz odpowiednią klasę drewna konstrukcyjnego
Masz pomysł, a może nawet projekt i jedynie krok dzieli Cię od zakupów niezbędnych materiałów? To świetny moment na uzupełnienie wiedzy. Dzięki temu, dobierzesz taki rodzaj drewna, który idealnie sprawdzi się przy Twojej konstrukcji. W składach drewna dostępnych jest bowiem wiele klas drewna konstrukcyjnego, a każda ma swoje specyficzne parametry. Inny rodzaj drewna wykorzystywany jest do konstrukcji więźby dachowej, a jeszcze inny sprawdzi się przy budowie prostej altany czy placu zabaw dla dzieci. W niektórych konstrukcjach, które posiadają gotowy projekt i specyfikację, taka klasa jest z góry narzucona. Wtedy należy sprawdzić zalecenia znajdujące się w dokumentacji i zakupić materiały zgodnie z nimi.
Co oznaczają symbole znajdujące się na drewnie?
- Litera C – drewno lite iglaste
- LItera D – drewno lite liściaste (wcześniej stosowana była litera K, wciąż można spotkać takie oznaczenie)
Za literami znajdziemy oznaczenia cyfrowe, które określają wytrzymałość drewna. W kategorii drewna litego iglastego mamy do wyboru 12 klas:
- C14
- C16
- C18
- C20
- C22
- C24
- C27
- C30
- C35
- C40
- C45
- C50
Natomiast w kategorii drewna litego liściastego wyróżniamy klasy:
- D18
- D24
- D30
- D35
- D40
- D50
- D60
- D70
Każda klasa drewna ma przypisany zestaw parametrów, które można znaleźć w specjalnej tabeli. Sprzedawcy także powinni udzielić takich informacji. Na przykład na więźbę dachową najlepszym wyborem będzie klasa C24 do C27, chyba że w specyfikacji zostało zaznaczone inaczej.
Klasy sortownicze drewna
To nie koniec symboli, z jakimi możemy spotkać się w składzie drewna. Klasyfikacja obejmuje także podział na klasy sortownicze drewna i należą do nich:
- KW – klasa wyborowa
- KS – klasa średniej jakości
- KG – klasa gorszej jakości
Na podział ma wpływ przede wszystkim wygląd drewna, a dokładniej ilość sęków, usłojenie czy występujące na powierzchni przebarwienia.
Za drewno konstrukcyjne uznaje się dwie pierwsze klasy, jednak aby wpisało się w tą kategorię, musi także spełniać wymagania co do odpowiedniej wilgotności. W przypadku budowy elementów zewnętrznych konstrukcji powinna ona wynosić nie więcej niż 23%, natomiast w przypadku elementów izolowanych od otoczenia nie więcej niż 18%.
Cena drewna konstrukcyjnego
Cena drewna konstrukcyjnego zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od jego klasy i rodzaju, a co za tym idzie parametrów wytrzymałościowych, jakie posiada. Na cenę wpływ ma także sytuacja na rynku, a nawet region, w którym zamierzamy dokonać zakupu. W różnych miejscach na mapie Polski, ceny znacząco różnią się od siebie. Przed zakupem warto więc sprawdzić ofertę w okolicznych tartakach, a nawet rozejrzeć się za ofertą online. Być może nawet z dodatkowymi kosztami dostawy czy rozładunku okaże się, że jest to tańsza opcja.