fbpx

Polski producent drewna konstrukcyjnego - Timber Agent

dom szkieletowy

Dlaczego warto budować domy szkieletowe?

Drewniana konstrukcja, która rośnie w oczach i z dnia na dzień coraz bardziej przypomina wygląd prawdziwego domu. Kojarzysz taki widok? Jeśli tak, to z całą pewnością miałeś do czynienia z domem szkieletowym. Choć jego budowa wciąż budzi wiele kontrowersji, a zwolennicy murowanych brył oczami wyobraźni widzą jak rozpada się przy pierwszym podmuchu wiatru, to tego typu projekty coraz częściej możemy spotkać w polskich miastach. Dlaczego warto budować domy szkieletowe i co jest przekonującym argumentem dla inwestorów?

Dom szkieletowy – co to oznacza?

Nazwa wzięła się od drewnianego szkieletu, który jest podstawą konstrukcji budynku. Oczywiście całość jest izolowana, podobnie jak w przypadku tradycyjnego murowanego domu. Co ciekawe, różnice widać wyłącznie na etapie budowy, gdyż po nałożeniu elewacji, która wcale nie musi być drewniana, dom szkieletowy praktycznie niczym nie odróżnia się od murowanego. 

Zalety domów szkieletowych

Jedną z największych zalet, którą doceniają inwestorzy, jest szybkość powstawania konstrukcji. Dla niektórych, możliwość sprawnej zmiany miejsca zamieszkania, jest kluczowym elementem pozwalającym na podjęcie decyzji o budowie własnego domu. W wielu przypadkach postawienie drewnianej konstrukcji jest także tańsze niż wybudowanie domu murowanego. Przy zachowaniu odpowiedniej precyzji podczas budowy i wykorzystaniu do tego przeznaczonych materiałów, otrzymamy szczelny i energooszczędny budynek, który będzie także trwały.

Wady konstrukcji szkieletowej

To, co jest jego zaletą, w pewnych okolicznościach może stać się także wadą. Chodzi o małą akumulacyjność ciepła. Z jednej strony dom taki szybko się nagrzewa, ale co za tym idzie dość szybko także się wychładza. Warto wziąć to pod uwagę już na etapie projektowania i dobrać odpowiednie źródło ciepła. Co prawda należy się do tego przyzwyczaić, jednak posiadając system sterowania ogrzewaniem, który zadba o dostosowanie godzin grzania do trybu życia domowników, nie powinno stanowić to większego problemu. Domy szkieletowe, które posiadają dodatkową warstwę izolacji potrafią spełnić nawet wygórowane wymagania domów pasywnych, a co za tym idzie, można z całą pewnością powiedzieć, że przy zachowaniu pewnych wytycznych, są one energooszczędne.

 

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku czasu trwania budowy. Domy szkieletowe powstają szybko, a co za tym idzie należy mieć przygotowany praktycznie cały budżet od razu. Tutaj większość prac, a nawet całość, powinna być wykonana przez fachowców. W przypadku konstrukcji murowanych wielu inwestorów decyduje się na budowę metodą gospodarczą i samodzielnie wykonuje wiele prac, a jedynie trudniejsze zadania zleca profesjonalnej firmie budowlanej.