Patrząc na dom, rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób został zbudowany. Dopiero podczas zwiedzania różnego rodzaju zabytków, gdzie mamy szansę dostać się na strych, naszą uwagę przykuwa misternie wykonana więźba dachowa. A przecież to właśnie ona jest podstawą konstrukcji każdego dachu – zarówno tego sprzed kilku wieków, jak i nowoczesnego. Również wówczas, kiedy zaczynamy budować własny dom, to właśnie ta konstrukcja rodzi w nas najwięcej pytań. Co warto wiedzieć na temat więźby dachowej?
Trwała, bezpieczna, solidna, czyli jaka powinna być więźba dachowa
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że więźba jest jedynie zwieńczeniem całego budynku. Tymczasem – to od jej trwałości, stabilności, poprawnych wyliczeń architekta oraz materiału, z jakiego została zrobiona, zależy bezpieczeństwo konstrukcji oraz mieszkańców domu. Zazwyczaj więźbę wybiera się raz na cały okres życia budynku, a jej ewentualna wymiana jest kosztowna i bardzo skomplikowana. Dlatego nie warto oszczędzać ani na dobrym specjaliście, ani na materiałach do jej wykonania.
Cena wykonania więźby dachowej
Czy wiesz, że kwestie dotyczące tego, jaka ma być więźba dachowa, reguluje wiele praw – zarówno tych polskich, jak i unijnych? Dlatego zawsze warto, a nawet trzeba pytać o odpowiednie dokumenty pozwalające stwierdzić, czy dana konstrukcja na pewno nadaje się do zastosowania w naszym domu. Jeśli chodzi o koszt zakupu więźby, to waha się on od 3,0% (dla więźby mokrej w stanie surowym) do nawet 6,0% (w przypadku wybrania wysokiej jakości suchego struganego drewna konstrukcyjnego) ceny całego budynku.
Rodzaje więźby dachowej i ich charakterystyka
Konstrukcję szkieletową dachu można podzielić na kilka rodzajów. Oto one:
- klasyczna – zwana też mokrą więźbą dachową. Z uwagi na atrakcyjną cenę jest najczęściej stosowanym rodzajem więźby w Polsce. Jednak w procesie schnięcia już na gotowej konstrukcji podlega silnym naprężeniom i powoduje pękanie oraz ugięcia dachu,
- suszona i strugana – wykonana jest z drewna suszonego komorowo i łączonego na mikrowczepy KVH, a w przypadku elementów o dużych przekrojach – również z klejonego warstwowo drewna BSH; często nie wymaga impregnacji, jest ognioodporna, nie pęka i może pełnić funkcje dekoracyjne,
- prefabrykowana CNC – przygotowuje się ją w całości z drewna suszonego oraz struganego KVH. Idealnie docięte w procesie obróbki CNC elementy są na miejscu montowane, co znacznie obniża koszt korzystania z usług cieśli.
Jako producent zachęcamy do zapoznania się z ofertą idealnego do wykonania więźby dachowej drewna konstrukcyjnego BSH oraz drewna KVH. Naszą propozycję kierujemy zwłaszcza do z całej Polski.