fbpx

Polski producent drewna konstrukcyjnego - Timber Agent

Drewno konstrukcyjne: Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze materiału konstrukcyjnego?

Drewno to popularny materiał konstrukcyjny, który niezmiennie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem tak inwestorów, jak i wykonawców. Za jego wyborem przemawia stosunkowo niewielki ciężar, łatwość obróbki, a także trwałość. Po odpowiedniej impregnacji drewno staje się odporne na szkodliwe oddziaływanie czynników atmosferycznych, a nawet ognia.

Na co zwrócić uwagę wybierając drewno konstrukcyjne? Czy każda deska może być wykorzystana jako surowiec budowlany? Na te i wiele innych pytań dotyczących drewna konstrukcyjnego/budowlanego postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Czym jest drewno konstrukcyjne?

Drewno konstrukcyjne to wszechstronny materiał wykorzystywany do wznoszenia rozmaitych konstrukcji – od altan ogrodowych, po obiekty wielkopowierzchniowe. Ze względu na fakt, iż od konstrukcji drewnianych oczekuje się określonej stabilności i wytrzymałości drewno konstrukcyjne musi spełniać szereg rozmaitych kryteriów. Dotyczy to m.in. zawartości wody, która nie powinna przekraczać wartości określonych obowiązującą normą.

Wyróżniamy dwa rodzaje drewna konstrukcyjnego – klejone warstwowo i lite. Drewno klejone warstwowo powstaje poprzez sklejenie kilku warstw podłużnych listewek drewnianych lub pasków forniru. W ten sposób można przygotować deski o praktycznie dowolnej długości, co przekłada się na liczne zastosowania tej odmiany drewna konstrukcyjnego. Wykonuje się z niego m.in. więźby dachowe oraz konstrukcje okienne. Drewno lite powstaje na skutek dwukrotnego przetarcia drewna okrągłego, dzięki czemu wszystkie cztery krawędzie stają się płaskie, a produkt drewniany zyskuje proste kształty i proste kąty umożliwiające jego wykorzystanie w środowisku budowlanym. Ze względu na swoje właściwości drewno lite jest bardzo często wykorzystywane w konstrukcjach szkieletowych, o czym świadczy fakt, iż inwestorzy poszukujący materiałów konstrukcyjnych coraz częściej pytają nie o drewno lite, a o drewno szkieletowe.

Jaki rodzaj drewna sprawdza się najlepiej?

Mnogość i różnorodność produktów drewnianych w składach drewna i tartakach prowadzi do sytuacji, w której zadajemy sobie pytanie o to, z jakiego drewna budować? Wybrany przez nas surowiec musi zostać dostosowany do długości poszczególnych elementów oraz obciążenia, jakim będą one poddawane – to pewne. Najbardziej popularnym drewnem konstrukcyjnym dostępnym w składach jest drewno klasy C24 i C27.

Jeśli planujemy realizację konstrukcji dachu na więźbę najlepiej sprawdzi się tarcica we wspomnianej klasie. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, żeby wybierać drewno suszone w komorach. Jego wilgotność jest dużo niższa niż w przypadku drewna suszonego na wolnym powietrzu, co przekłada się na lepsze parametry konstrukcyjne. Warto w tym zakresie zaufać sprawdzonemu dostawcy. Zakup drewna konstrukcyjnego, o którym nic nie wiemy może skutkować poważnymi w skutkach konsekwencjami.