fbpx

Polski producent drewna konstrukcyjnego - Timber Agent

Drewno klejone: Nowy materiał budowlany na bazie naturalnego surowca

Wydawać by się mogło, że materiały takie jak drewno klejone są dostępne na rynku materiałów budowlanych od zawsze. Tymczasem, drewno klejone jest stosunkowo nowym materiałem budowlanym, do powstania którego przyczyniło się opracowanie niezwykle trwałych klejów, które charakteryzują się podwyższoną odpornością na działanie wody i wilgoci.

Czym jest drewno klejone?

Drewno klejone warstwowo (tzw. klejonka) to jeden z najmłodszych i najbardziej obiecujących materiałów na rynku produktów drzewnych. Odpowiednio przygotowane i użytkowane drewno klejone oferuje szereg korzyści. Materiał odznacza się znakomitą wytrzymałością i trwałością, a zarazem możliwością przygotowania desek o zróżnicowanych parametrach fizycznych (w szczególności długości). Dzięki temu drewno klejone jeszcze lepiej dopowiada na potrzeby nowoczesnego budownictwa mieszkalnego i użytkowego. Jest również wykorzystywane w niewielkich konstrukcjach – przy budowie domków letniskowych, altan ogrodowych i zadaszeń tarasowych. Ten sam materiał znajduje zastosowanie w wielu specjalistycznych aplikacjach, m.in. w konstrukcjach:

  • słupów,
  • dźwigarów,
  • masztów,
  • mostów.

Właściwości drewna klejonego

Drewno klejone powstaje poprzez sklejanie ze sobą kilku warstw cienkich desek wykonanych z wysokiej jakości surowca. Dzięki zastosowaniu w procesie produkcji materiału cienkich, giętkich lameli drewno klejone charakteryzuje się bardzo wysoką plastycznością. To pozwala na bezproblemowe kształtowanie materiału do dowolnych form, także szczególnie wymagających łuków. Jednocześnie omawiany materiał konstrukcyjny/budowlany odznacza się wysoką wytrzymałością, co pozwala na jego wykorzystanie w konstrukcjach nośnych.

Ze względu na specyficzny proces produkcji drewno klejone – o czym już wspomnieliśmy – daje dużą swobodę w zakresie dopasowania wymiarów materiału do konkretnych wymagań konstrukcyjnych. To szczególnie istotne w przypadku długich elementów. Jednocześnie oferowana przez materiał możliwość zmiany przekrojów poprzecznych wzdłuż elementów pozwala na tworzenie funkcjonalnych konstrukcji dachowych.

Z czego powstaje drewno klejone?

Popularna klejonka powstaje przede wszystkim z drewna świerkowego. Wybór surowca jest w tym przypadku podyktowany znakomitymi parametrami wytrzymałościowymi, które idą w parze z atrakcyjnym, efektywnym wyglądem. Dzięki temu drewno klejone może być z powodzeniem stosowane także w miejscach, w których elementy konstrukcyjne nie będą zakrywane systemami wykończeniowymi. Jego wybór pozwala na uzyskanie pożądanych parametrów wytrzymałościowych konstrukcji, przy jednoczesnym zapewnieniu jej atrakcyjnego wyglądu.