fbpx

Polski producent drewna konstrukcyjnego - Timber Agent

Sosna czy świerk – jakie drewno konstrukcyjne do inwestycji?

W ostatnich miesiącach drewno sosnowe coraz częściej pojawia się na placach budowy. Inwestorzy chętnie sięgają po nie zarówno przy dużych inwestycjach deweloperskich, jak i przy mniejszych, prywatnych realizacjach. Sosna staje się łatwiej dostępna, to fakt. Dziś wiele osób, które wcześniej automatycznie sięgały po drewno świerkowe, rozważa sosnę jako pełnoprawną alternatywę. W artykule przyjrzymy się, jaki rodzaj drewna jest lepszy dla Twojej konstrukcji.

Czy gatunek decyduje o wytrzymałości drewna?

Wzrost zainteresowania drewnem sosnowym nie jest przypadkowy. Dlaczego? To materiał o solidnych parametrach. Zdaje egzamin w konstrukcjach nośnych, szkieletach, wiatach i dachach. Sosna, jeśli jest odpowiednio przygotowana, oferuje trwałość na dekady. Zwłaszcza, jeśli ma klasę C24 – czyli dokładnie tę samą, co może mieć drewno świerkowe.

C24 oznacza klasę wytrzymałości drewna konstrukcyjnego. Określa jego zdolność do przenoszenia obciążeń. Symbol „C” oznacza drewno iglaste, a liczba „24” wskazuje, że wytrzymuje zginanie o sile 24 MPa na każdy mm² powierzchni. Dla porównania – to tak, jakby każdy centymetr kwadratowy drewna był w stanie unieść niemal 250 kg obciążenia.

Drewno C24 przechodzi szereg testów jakościowych – w tym ocenę wyglądu, wytrzymałości oraz wilgotności, która nie może przekraczać 18% (najczęściej jest to około 16%). Najczęściej jest też czterostronnie strugane i fazowane. Dzięki temu pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo montażu i estetykę konstrukcji. Certyfikat C24 to więc gwarancja trwałości i stabilności – niezależnie od gatunku drzewa.

Wniosek? Jeśli chodzi o wytrzymałość, to nie jest ważne, czy inwestor wybierze sosnę czy świerk. Istotniejsze okazuje się, żeby zainwestował w drewno z certyfikatem C24, bo to ono poświadcza o wytrzymałości konstrukcji. Zaraz dowiesz się, czym więc różni się sosna od świerku.

Drewno sosnowe C24 – w czym ma przewagę?

Drewno sosnowe dobrze znosi zmienne warunki atmosferyczne. Dzięki strukturze włókien i wyraźnym słojom, belki sosnowe są nie tylko wytrzymałe, ale i dekoracyjne. Naturalny, ciepły odcień sosny wpisuje się na przykład w nowoczesne i ekologiczne budownictwo.

Dobra sosna konstrukcyjna klasy C24 jest suszona komorowo. Ten zabieg ogranicza ryzyko rozwoju pleśni i grzybów. Dzięki niskiemu poziomowi wilgotności (około 16%), sosna staje się odporniejsza na deformacje, paczenie czy skręcanie belek. Zda więc egzamin w w domach szkieletowych, altanach, wiatach i więźbach dachowych.

Czym zatem różni się sosna od świerku? Zazwyczaj ma więcej sęków i jest bardziej żywiczna. W teorii sosna jest nieco twardszym surowcem niż świerk, jednak w zastosowaniach ciesielsko-dekarskich nie stanowi to istotnej różnicy podczas obróbki.

Drewno świerkowe C24 – ważne cechy

Podobnie jak sosna, świerk konstrukcyjny klasy C24 jest suszony komorowo i strugany, co zwiększa jego odporność na grzyby, pleśń i ogień. Niska wilgotność zmniejsza ryzyko pękania i deformacji drewna podczas eksploatacji. Co ważne, świerk dobrze sprawdza się zarówno w zastosowaniach wewnętrznych, jak i zewnętrznych – o ile zostanie odpowiednio zabezpieczony.

Czym więc świerk różni się od sosny? Jak wspomnieliśmy wcześniej – świerk ma mniej sęków, jest mniej żywiczny. Specjaliści cenią go za to, że jest prostszy i mniej czasochłonny do obróbki. Natomiast bywa trudniejszy w impregnacji.

Które drewno wybrać – sosnowe czy świerkowe?

Co jest najważniejsze? Fakt, że oba gatunki – jeśli spełniają normy C24 – są tak samo wytrzymałe i długowieczne. Różnice tkwią głównie w wyglądzie, dostępności i właściwościach technicznych.

Cecha Sosna Świerk
Wygląd Więcej sęków, wyraźne słoje Mniej sęków, jednolita struktura
Żywiczność Bardziej żywiczna Mniej żywiczna
Impregnacja Łatwa Nieco trudniejsza
Obróbka Trudniejsza przez żywicę i sęki Łatwa w obróbce
Zastosowanie Konstrukcje wewnętrzne i zewnętrze Konstrukcje wewnętrzne i zewnętrze
Dostępność Coraz bardziej dostępna Powszechnie stosowana
Cena Podobna do świerku Podobna do sosny
Wytrzymałość Taka sama (np. klasa C24) Taka sama (np. klasa C24)

 

Jeśli nie jesteś pewien, które drewno będzie lepsze dla Twojej inwestycji, porozmawiaj z ekspertami. Przede wszystkim jednak wybierz materiał ze sprawdzonego miejsca – w Timber Agent doradzimy, podpowiemy i pomożemy w zakupie właściwego drewna, biorąc pod uwagę jego zastosowanie.

Drewno konstrukcyjne C24 – ile kosztuje?

Cena drewna konstrukcyjnego C24 waha się od około 1 000 do 2 000 zł za m³ – w zależności od długości, przekroju, gatunku drewna i bieżących warunków rynkowych. Różnice w cenie między sosną a świerkiem praktycznie nie istnieją, ale warto sprawdzić dostępność i terminy realizacji u konkretnego dostawcy. My realizujemy zamówienia w całej Polsce i Europie – od pojedynczych partii po całe auta drewna litego.

Dla naszych klientów przygotowujemy indywidualne wyceny. Bierzemy pod uwagę między innymi ilość zamówionego materiału. Skontaktuj się z nami – chętnie przedstawimy aktualny cennik drewna konstrukcyjnego C24 i omówimy warunki współpracy. Zaufaj sprawdzonemu dostawcy – niech Twoja budowa ma solidne korzenie. Wybierz drewno, które udźwignie dekady!