W związku z ochroną środowiska cały czas poszukiwane są nowe, ekologiczne źródła ciepła, które z powodzeniem będą mogły zastąpić klasyczny węgiel czy drewno. Zalicza się do nich także pellet, który jest stosunkowo czystym i wygodnym paliwem do kominków oraz piecyków i kotłów. Z czego jest zrobiony i dlaczego cieszy się taką popularnością?
Z roku na rok zarówno w polskim, jak i unijnym prawie pojawia się coraz więcej restrykcji dotyczących paliw – to jeden z powodów, dla którego kotły na pellet stały się niezwykle popularne. Dodatkowymi atutami pelletu są także jego: wydajność, ale także i stosunkowa czystość. Z czego wykonuje się to wyjątkowe biopaliwo i czy faktycznie jest tak dobre?
Co to jest pellet?
Pellet to paliwo w postaci granulatu, czyli wałków, które mają średnicę około 8 mm i długość 30 mm. Produkowane są z biomasy, czyli odpadów z produkcji rolnej i leśnej, które ulegają naturalnemu rozkładowi. Odpady te ulegają bardzo silnemu sprasowaniu, dzięki czemu wytracają większość wilgoci.
Pellet produkuje się z:
- trocin, zrębek i innych odpadów drzewnych – nazywa się go po prostu drzewnym;
- słomy i siana, czyli pellet agro;
- łusek słonecznika.
Pellet można wyprodukować również z innych odpadów, które ulegają naturalnemu rozkładowi i doskonale sprawdzą się w paleniu.
Dlaczego pellet jest popularny?
Pellet charakteryzuje się dużą wydajnością i zastosowaniem – zostawia bardzo mało popiołu (z 1 tony powstaje zaledwie około 6 kilogramów), który dodatkowo jest bardzo bogaty w związki mineralne, dlatego doskonale nadaje się na nawóz. Ze względu na produkty, z których został wykonany, pellet nie jest paliwem brudzącym – w porównaniu do klasycznego węgla. To oznacza, że w pomieszczeniu, w którym znajduje się piecyk można zamontować także pralnie czy suszarnie.
Jeśli chodzi o wydajność energetyczną, pelet może konkurować z drewnem – ciepło, które wytwarza wynosi 4,9 kW/kg, podczas gdy drewna 4,4 kW/kg (porównanie dotyczy drewna brzozowego, suszonego około 12 miesięcy). Dodatkowo jest niezwykle prosty w przechowywaniu – najczęściej dostępny jest workach o pojemności 15 kilogramów, nie ulega samozapłonowi, co również wpływa na bezpieczeństwo.
W Europie pellet stosuje się już od kilkudziesięciu lat i uważany jest za jeden z najlepszych paliw. W Polsce dopiero zyskuje na popularności, ale ze względu na przynależność do odnawialnych źródeł energii, czyli tak zwanych biopaliw, można zakładać, że już wkrótce większość domowych kominków oraz piecyków opalana będzie właśnie pelletem.